Moi ulubieni polscy Raperzy! Wszystko i nic :)

Paluch_Polish_rapper

Paluch, właściwie Łukasz Paluszak (ur. 1 października 1985 w Poznaniu)[1] – polski raper. Były członek zespołu Aifam. Współtworzy kolektyw DIIL Gang oraz trio Syntetyczna Mafia. Od 2004 roku prowadzi solową działalność artystyczną. Raper pochodzi z poznańskiego Piątkowa[2].

Paluch współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: BorixonBosski RomanBuczerFirmaHemp GruKaczorKajmanKaliKobraLukasynoMiuoshMrokasOnarO.S.T.R.PTPShelleriniSlums AttackSobotaQuebonafideTau oraz WSRH. Poza działalnością artystyczną prowadzi wytwórnię płytową B.O.R. Records.

Jego albumy rozeszły się w ponad 380 tys. egzemplarzy w Polsce[3].

 

 

1__G8A9288_nice

Gedz, właściwie Jakub Gendźwiłł[1] (ur. 13 października 1990 w Malborku[2][3]), znany również jako Gedz PGS, PGS, Gedziunio, Klakier, GieDZu i Gedziula – polski raperwokalista i producent muzyczny. Jakub Gendźwiłł działalność artystyczną podjął w 2003 roku. Pierwsze solowe wydawnictwo rapera zatytułowane Ręka na pulsie (EP) ukazało się w 2012 roku[4]. Gedz szerzej zaistniał rok później za sprawą albumu pt. Serce bije w rytm, który zadebiutował na 35. miejscu zestawienia OLiS[5][6] .

Gedz poza solową działalnością artystyczną współpracował z takimi wykonawcami jak: 101 Decybeli, Buczer, Brożas, Beer Beer, BorixonKajmanKobraBezczel, Kubiszew, Małaz, Młody MNowatorPaluch, Raca, PeeRZetQuebonafide, Shot, Spec, Szops, Temate, Henson, Tusz na Rękach, Tybet, Ucio, Fidi, DJ Exorcist, WuErbe, czy Yochimu. Jest również członkiem kolektywu BOR[7].

 

 

 

Sobota_rapper

Sobota, właściwie Michał Sobolewski[1] (ur. 25 lutego 1977 w Szczecinie[2]), znany również jako S.O.B., Szekspir i eSOBe – polski raper.

Michał Sobolewski działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX w. Początkowo związał się z zespołem Uquad-Squad, a w 1999 roku dołączył do popularnego wówczas zespołu Snuz. Wraz z grupą nagrał wydany rok później album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty. Po rozwiązaniu zespołu raper kontynuował działalność artystyczną w składzie Mores RSH, wraz z którym nagrał m.in. dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową głośnego dokumentu Sylwestra Latkowskiego „Klatka” (2003). Trzy lata później ukazało się jedyne wydawnictwo zespołu – Słowo droższe od złota, po czym projekt został zarzucony.

W międzyczasie Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!). Wraz z zespołem muzyk nagrał kolejno cztery mixtape’y Mixtape 1 – Tony Jazzu (2007), Mixtape 2 – DJ Twister (2007), Mixtape 3 – DJ Feel-X (2008) oraz Mixtape 4 – DJ Feel-X (2010). W 2007 roku Sobota wziął udział w trasie koncertowej „Stoprocent Tour”, która była promowana teledyskiem do utworu o tym samym tytule. Nagrana m.in. z udziałem PeiKaczora i Donguralesko piosenka, a emitowana przez stację telewizyjną 4fun.tv przysporzyła Sobolewskiemu pewnej popularności w kraju. W 2009 roku ukazało się pierwsze solowe wydawnictwo Soboty – mixtape Urodzony by przegrać, żyje by wygrać. Jeszcze w 2009 roku do sprzedaży trafił album solowy rapera pt. Sobotaż. Na płycie znalazł się m.in. utwór „Tańcz głupia”, który przyniósł raperowi sukces jako artyście solowemu. Zrealizowany do utworu teledysk odnotował w przeciągu roku od premiery milion odsłon w serwisie YouTube.

W 2011 roku ukazał się drugi, wyprodukowany w całości przez Matheo, album studyjny rapera zatytułowany Gorączka sobotniej nocy. Promowana teledyskami do utworów „Jesteś już mój, jesteś już moja”, „Zabroń mi” i „Mój czas” płyta dotarła do 8. miejsca najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS). Rok później „drugą młodość” zyskała piosenka z repertuaru Soboty „Tańcz głupia”, której mashup z bijącą rekordy popularności kompozycją „Ona tańczy dla mnie” discopolowego zespołu Weekend zrealizował raper i producent muzyczny 2sty. Ciesząca się popularnością w kraju piosenka do października 2013 roku została wyświetlona ponad 10 mln razy na łamach YouTube. W opublikowanym w 2013 roku przez agencję informacyjną Blitznews.pl rankingu najpopularniejszych polskich muzyków na Facebooku Sobota zajął 6. miejsce z wynikiem 571 tys. fanów[3].

 

Pezet-3

Pezet, właściwie Jan Paweł Kapliński[1] (ur. 18 kwietnia 1980 w Warszawie[2]) – polski raper i osobowość telewizyjna, a także przedsiębiorca. Członek duetu Płomień 81.

Kapliński występuje od 1998, początkowo wraz z zespołem Płomień 81, który założył ze szkolnym kolegą Marcinem Doneszem (znanym pod pseudonimem Onar). Pezet sprzedał w Polsce ponad 129 tys. płyt. Wraz z zespołem do 2005 nagrał trzy albumy zatytułowane Na zawsze będzie płonął (1999), Nasze dni (2000) i Historie z sąsiedztwa (2005). W 2002 nakładem T1-Teraz ukazał się pierwszy album solowy Pezeta zatytułowany Muzyka klasyczna.

Za wydany w 2004 roku album Muzyka poważna, zrealizowany z Mikołajem „Noonem” Bugajakiem uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku Hip-hop/R&B[3]. Kolejną nominację Kapliński otrzymał za solowy album pt. Muzyka rozrywkowa (2007)[4]. Był prezenterem programu Rap Fura emitowanego na antenie stacji telewizyjnej Viva. Wystąpił również gościnnie w serialu kryminalnym emitowanym na antenie stacji TVN – Kryminalni[5]. Od 2013 roku na antenie stacji rbl.tv wraz z Rafałem Groblem prowadzi audycję Muzyka Nowoczesna[6].

Od 2010 roku prowadzi wytwórnię muzyczną Koka Beats[7]. Jest także właścicielem marki odzieżowej Koka[8]. W 2011 roku został sklasyfikowany na szczycie listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[9]. Rok później znalazł się na 2. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys[10]. Jego młodszy brat, Michał, również jest raperem i występuje pod pseudonimem Małolat[11][12].

 

 

maxresdefault

Karramba, właściwie Marcin Kitliński[1] (ur. 23 września 1973 w Krakowie) – polski raper, autor tekstów, muzykkompozytor i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[2].

Marcin Kitliński zaliczany jest do prekursorów hip-hopu w Polsce, tworzy od 1992 roku. W drugiej połowie lat 90. zwrócił się w stronę szeroko rozumianej muzyki tanecznej. Od 1992 do 1994 roku występował w zespole Brooklyn. Był także członkiem krótkotrwałej formacji Project ’96. Od 2010 roku do 2018 roku tworzył wykonujący muzykę z pogranicza muzyki pop[3]dance[4] i elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej)[5][6] zespół PeWeX.